Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pravidla fotbalu pro mladší žáky (U12-U13) - Pokyny pro rodiče

4. 4. 2020

Cíle hry v tomto věku aneb k čemu trenér děti směruje:

1. Učit děti a mladé hráče hrát fotbal a odkrývat jejich potenciál pro budoucnost.

2. Dosáhnout co největšího zapojení všech hráčů do hry se zaměřením na individuální dovednosti, skupinový herní výkon a již silněji i týmové vnímání. Z hlediska specifických dovedností jde o orientaci na malém prostoru, rychlost rozhodování a řešení herních situací, vždy ve spojitosti s míčovou technikou.

3. Držet světový trend převedení pozornosti hráčů, trenérů, rodičů a dalších diváků od zaměření na počítání bodů k důležitějšímu cílení na výchovu a herní výkon, což přináší pozdější úspěch.

4. Umožnit dětem získávat herní zkušenosti a zejména prožitky ze hry, které jsou motivací mladých hráčů k hraní fotbalu.

5. Vedení ke konstruktivnímu způsobu hry, což obsahuje zejména: upřednostnění podpory před kritikou / větší podporu útočných činností před obrannými / vyváženou podporu individuálního driblinku a kombinační hry / cílenou střelbu na místa v brance, ne jen někam směrem na branku / cílené přihrávání, nikoliv nakopávání míče dopředu / získání míče, nikoliv jen ukopnutí soupeři / čestná hra tělem, nikoliv jen poskakování kolem soupeře či záměrné faulování / rychlé a překvapivé rozehrávání nejbližšími hráči, nikoliv jedním „rozehrávačem“ / střídání hráčů na více pozicích / učit hráče hrát naplno od první do poslední vteřiny utkání.

 

Nejdůležitější zásady vedení dětí ve hře (a vnímání hry rodičem)

1. Fotbal mladších žáků není fotbalem dospělých a hráči jsou důležitější než hra sama.

2. Zaměřme pozornost v prvé řadě na to, jak hráči hrají, co se jim daří a co nikoli. Povzbuzujme, chvalme, vysvětlujme, opravujme, radujme se, ale kontrolujme se a nevylévejme si zlost.

3. Držme se hesla: „Rodiče fandí, ale nekoučují!“

4. Naučme děti hrát na více místech a v různých rozestaveních. Naučíme je tím i základům herní všestrannosti a rozvineme jejich tvořivé herní myšlení, což jsou základy úspěchu. Již však lze mluvit o počátku specializace na určité pozice a tuto pozici je možné mírně upřednostňovat.

5. V mladších žácích bychom se měli snažit, aby hráč přišel na svou chybu sám a sám řekl lepší řešení. To nám dává větší šanci, že hráč porozumí hře, pochopí chyby i to, co ve hře dělá dobře.

6. Podporujme tvořivost a herní aktivitu!

 

Základní organizační ustanovení soutěžení

1. V dlouhodobých soutěžích či v systému turnajů je doporučeno nevést veřejné výsledkové listiny, nepřidělovat body, pouze evidovat počet vstřelených a obdržených branek. Pokud bude vedena tabulka, pak je možné pořadí určovat dle vstřelených a obdržených branek. Smyslem je omezení honby za výsledky, k předčasné specializaci hráčů na posty, přetěžování jedněch a nevyužívání jiných a tak podobně.

2. Nesmí být přeceňován význam toho, že když hráči hrají kvalitnější soutěž, automaticky se zlepšují rychleji než v soutěži méně kvalitní. Optimální úroveň je vhodná pro rozvoj kvality dovedností, ale i pro psychosociální rozvoj, neboť učí hráče vyhrávat i prohrávat a učit se pomocí úspěchu i neúspěchu vyváženě. Pokud tým hraje soutěž, kde je dlouhodobě pouze neúspěšný a spíše brání, je vhodné odehrát v dostatečném počtu přátelská utkání, kde bude prostor pro rozvoj útočného chování. Podobně pro týmy neustále vítězící je ideální zkusit si utkání s těžšími soupeři.

 

Pravidla hry v kategorii mladší žáci

Hráči:     7+1 (při hře na 2 hřiště 2x 7+1)

Hřiště:   43-50 m nebo 50-70 m (jde cca o polovinu velkého hřiště)

Branky:  2 × 5 m, případně u kategorie U13 i 7,32 × 2,44 m (již klasická velká fotbalová branka)

Čas:        3 × 30-35 minut (5 minut přestávka), při hře na 2 hřiště 2 x 30 minut

Míč:        č. 4

 

Vybraná herní pravidla:

  • Malá domů není povolena, brankář nesmí chytit do rukou míč přihraný spoluhráčem
  • Vhazování: rukama
  • Kop od branky přes půlku je zakázán, brankář nesmí „vyvážet“ míč. První přihrávka v pokutovém území je volná.
  • Střídání hráčů je opakované bez přerušení hry
  • Volné kopy z vlastní poloviny nesmí být nakopnuty směrem na branku do souboje ve skrumáži „na teč“, ale rozehrány cíleně spoluhráči.

 

Výběr z jednotlivých pravidel


Pravidlo I: Počet hráčů

* V kategorii mladších žáků již je možné slovně hráče vyloučit ze hry. V případě vyloučení hráče hraje družstvo bez vyloučeného v oslabení 10 min. Vyloučený se nesmí opětovně zapojit do hry. Při každém dalším vyloučení v již probíhající době oslabení se doba oslabení prodlužuje vždy o dalších 5 min., ale vždy jde o oslabení nejvýše o jednoho hráče.

Vyloučenému hráči by měla být věnována pozornost ze strany trenéra osobní domluvou při utkání, ale po utkání i s kolektivem, neboť jde především o výchovu. Jde o to, aby si hráč uvědomil, v čem se ve svém jednání dopustil chyby, a měl by se omluvit spoluhráčům za oslabení týmu.

* Tým, kterému chybí na začátku utkání 1 nebo 2 hráči do stanoveného počtu 8 hráčů, může utkání výjimečně hrát minimálně se 7 hráči, když jednoho hráče si může od soupeře vypůjčit. V soutěžním ročníku je možné zapůjčení

hráče provést maximálně 2× ročně.

Půjčování hráče soupeři je jedním z výchovných prvků a trenér, rodiče a hlavně hráči se jím učí, že význam utkání spočívá zejména v dobře odvedeném výkonu a skutečně nejde o výsledky.

* Hraje-li se souběžně na dvou hřištích, musí být do hry připraveno nejméně 16 hráčů. Výsledek utkání je dán dle dohody trenérů jedním hřištěm, nebo součtem gólů z obou hřišť.


Pravidlo II: Hrací plocha

* Při vymezení malého hřiště se používají nízké mety, které se rozmisťují s rozestupem cca 4 m, aby hráčům dostatečně ukazovaly hranice. Pomyslná půlící čára je vyznačena těsně za postranními čárami barevně odlišenými

metami za postranní čárou.

* Pokutová území (PÚ) jsou vyznačena přes celou šířku malého hřiště těsně za postranními čárami, barevně odlišenými metami. Vzdálenost čáry PÚ od brankové čáry je 12,5 m.

Doporučení pro rozhodčí / diváky: Při vymezení PÚ metami na stranách je mírné překročení (cca do 0,5 metru) PÚ při hraní rukou brankáře třeba tolerovat, protože hranice není vidět přesně, podobně jako lze tolerovat ne zcela zjevné překročení ostatních čar, jsou-li značeny pouze metami – v takovém případě je lepší hru nepřerušovat.

 

Pravidlo VII: Střídání hráčů

Střídání je opakované a lze je provádět i v nepřerušené hře. V utkáních hraných na dvou hřištích současně je možné střídat hráče mezi oběma týmy volně. Střídání hráčů nemusí být oznámeno rozhodčímu. Hráči, kteří jdou na hrací plochu, musí být připraveni v technické zóně. Hráči, kteří z hrací plochy odcházejí, ji musí opustit nejkratší možnou cestou - přes nejbližší čáru. V případě, že rozhodčí zjistí vyšší počet hráčů z jednoho týmu na hrací ploše, hru přeruší (pokud neuplatní výhodu ve hře) a požádá trenéra, aby upravil počet hráčů. Hru naváže nepřímým volným kopem v místě, kde byl míč v okamžiku přerušení hry. Pokud byl uvnitř PÚ, pak je rozehra z hranice PÚ nejblíže místu přestupku.

 

Pravidlo VIII: Zakázaná hra

Platí ustanovení pravidla 12 Pravidel fotbalu s těmito odchylkami:

1. Odehraje-li brankář či hráč při kopu od branky, výkopu z ruky, nebo volném kopu ze svého pokutového území mimo něj míč nohou, musí jím zahraný míč dopadnout na vlastní polovinu hřiště, nebo se míče musí dotknout na vlastní polovině jiný hráč dříve, než míč přejde pomyslnou půlící čáru. Porušení pravidla je trestáno nepřímým volným kopem z pomyslné půlící čáry v místě, kde ji míč přešel. Rozhodčí může uplatnit pravidlo o ponechání výhody ve hře soupeři. V rozehrání míče rukou není brankář omezen.

2. Volné kopy na obranné polovině musí být rozehrány přihrávkou, nikoliv nákopem vzduchem na branku, a to včetně volného kopu po odebrání míče při překopnutí poloviny vzduchem.

3. Pokud se dotkne míče brankář rukou opětovně poté, co jej z rukou pustil, aniž by se mezitím někdo jiný míče dotknul, je tým potrestán nepřímým volným kopem z hranice PÚ. Stejný trest následuje po chycení míče brankářem po přihrávce nohou - „malé domů“.

4. Osobní trest je pouze ve formě 10 minutového vyloučení. Hráč již do utkání nemůže nastoupit a jeho provinění bude řešit disciplinární komise. Barevné karty se neudělují, hráč tedy bude vykázán ze hřiště slovně bez ukázání červené karty.

5. Pokud brankář chytil míč ve hře do ruky, má se snažit dát míč na zem nebo rozehrát co nejrychleji. Pokud hráč s rozehrávkou z ruky otálí, rozhodčí může pouze napovědět, aby už rozehrál. Pravidlo rozehrávky do 6 vteřin od chycení míče do rukou neplatí.

 

Pravidlo IX: Standardní situace

* Před zahájením utkání provádějí kapitáni los volby strany (a nově i možnost volby míče).

* Při výkopu jsou hráči soupeře vzdáleni od míče 6 m na vlastní polovině hřiště.

* Vhazování je pouze rukama za hlavou.

* Kop od branky se provádí tak, že míč bude umístěn kdekoliv před branku. Hráči mohou po kopu od branky svého týmu převzít míč v PÚ, až poté smí být v pokutovém území bráněni. Hráči soupeře jsou při kopu od branky mimo PÚ do té doby, než míčem zahraje druhý hráč v PÚ.

* Rohové kopy jsou rozehrávány z vyznačené vzdálenosti 16 metrů od bližší tyče branky. Území rohového kopu není vyznačeno (běžně jde o metrový čtvrtkruh) a míč je rozehráván v těsném kontaktu čar hřiště. Směr rozehrání míče musí být vždy směrem k brance či ke středu hřiště, nikoliv zpět směrem k postranním čarám. Soupeř se nesmí přiblížit před rozehráním k míči na vzdálenost menší než 6 metrů.

* Volné kopy na obranné polovině musí být rozehrány přihrávkou, nikoliv nákopem vzduchem na branku, a to včetně volného kopu po odebrání míče při překopnutí poloviny vzduchem. Při provádění volných kopů musí být hráči soupeře nejméně 6 m od místa přestupku.

* Pokutový kop je zahráván ze vzdálenosti 8 metrů.

 

Pravidlo X: Ofsajd

Ustanovení o ofsajdu platí pouze v prostoru mezi brankovou čarou a hranicí pokutového území, tedy nikoli až ke středové čáře.
I zde je v rozhodování o ofsajdu určitá tolerance a je lepší nechat nezřetelné situace dohrávat, než hru zastavovat.

 

Pravidlo XI: Výstroj hráčů

Platí ustanovení pravidla 7 Pravidel fotbalu. Není dovoleno hrát s kopačkami s vyměnitelnými kolíky. Chrániče holení jsou povinné za všech okolností. Ve výstroji a vybavení hráče je prioritní hledisko bezpečnosti samotného hráče i ostatních účastníků hry. Hráči nesmějí mít na sobě např. hodinky, žádné náramky (ani pryžové), řetízky, povoleny jsou sportovní brýle.

Čísla dresů při souběžně hraných utkáních týmů téhož oddílu mohou být stejná, ale hráči s jedním číslem se nesmí objevit na tomtéž malém hřišti v téže části hry.

 

Pravidlo XIII: Nevhodné chování diváků

Diváci / rodiče mají zákaz vstupu na hřiště a zůstávají v prostorech vyhrazených pro diváky.