Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZÁKLADNÍ PRAVIDLA FOTBALU - MLADŠÍ ŽÁCI (U12-U13)

4. 4. 2020

Co se máte naučit?

1. hrát fotbal a hledat svůj potenciál a motivaci pro budoucnost

2. co nejvíc se zapojovat do hry, ukazovat jak své individuální dovednosti, tak myslet na týmový herní výkon (umět promyšleně přihrát a kombinovat)

3. orientovat se na malém prostoru, rychle se rozhodovat a řešit herní situace

4. pochopit, že nejsou důležité nějaké body do nějaké tabulky, ale prožitek ze hry

5. naučit se konstruktivnímu způsobu hry – co to znamená? Kromě jiného třeba cílenou střelbu na místa v brance, ne jen někam směrem na branku, cílené přihrávání, nikoliv nakopávání míče dopředu, dál je to snaha o získání míče, nikoliv jen ukopnutí soupeři, čestná hra tělem, nikoliv jen poskakování kolem soupeře či záměrné faulování, rychlé a překvapivé rozehrávání nejbližšími hráči, umění hrát na více pozicích a co je důležité: hrát naplno od první do poslední vteřiny utkání.

6. když uděláš nějakou chybu, zkus si uvědomit, o jakou chybu šlo, cos udělal špatně, a hned si zkus říct, cos mohl udělat jinak a třeba líp - a to příště udělat. Nic si nevyčítej, netrap se tím, to se stává - chybují všichni a na chybu má každý člověk právo - chybami se učíme.

7. projevit herní odvahu. Vždy je šance dát gól a vždy je šance gólu zabránit. Drž se hesla: Když máme míč, útočíme na branku, když ho nemáme, útočíme na míč!

 

Základy hry u mladších žáků

Hráči: 7+1 (při souběžné hře na dvě hřiště 2x 7+1)

Hřiště: polovina velkého hřiště

Branky: 2 × 5 m, případně u U13 už může být i klasická velká branka 7,32 × 2,44 m

Čas: 3 × 30-35 minut (5 minut přestávka), pokud se hraje na dvě hřiště, tak 2 x 30 minut (10 minut přestávka)

Míč: č. 4

 

Nejdůležitější herní pravidla:
 

  • Malá domů není povolena, brankář nesmí chytit do rukou míč přihraný spoluhráčem. Ovšem – co je to malá domů? U malé domů jde o přihrávku nohou od kolene dolů - pokud zahraješ jinou částí těla (kromě ruky samozřejmě), tak to malá domů není. Jen si musíš dát pozor, aby sis nedal vlastence…
     
  • Vhazování je vždy rukama. Což má svá další pravidla: musíš vhazovat přesně z toho místa, kde míč překročil pomezní čáru do autu, obě nohy musíš mít při hodu na zemi a to mimo hřiště (max jejich částí na pomezní čáře) a míč musíš vhodit do hřiště oběma rukama zezadu přes hlavu. A když vhazuje soupeř, tak od něj musíš být minimálně 2 metry (to platí i u velkého fotbalu).
     
  • Kop od branky přes půlku je zakázán, brankář nesmí „vyvážet“ míč. První přihrávka v pokutovém území je volná. Pokutové území? Na malém hřišti je to prostor před bránou ohraničený viditelnou značkou na pomezní čáře ve vzdálenosti 12,5 metru od brankové čáry a platí po celé šířce hřiště. 
    Kop od branky se provádí tak, že míč se položí na zem kdekoliv před branku. Rozehrát může brankář nebo i jiný hráč. Druhý hráč rozehrávajícího týmu může míč převzít v pokutovém území nebo mimo něj, ale na vlastní polovině hřiště. Až poté, co se míče dotkne onen druhý hráč v pokutovém území nebo míč opustí pokutové území, mohou hráči soupeře do pokutového území.

     
  • Střídání hráčů je opakované bez přerušení hry. Když odcházíš ze hřiště, musíš nejkratší možnou cestou - přes nejbližší čáru (aby se hra nezdržovala), když jdeš na hřiště, musíš z pomyslné technické zóny (od "laviček", trenéra). Dávej dobrý pozor na pokyny trenéra i na ostatní střídající, aby se nestalo, že vás na hřišti bude moc, nebo málo.
     
  • Volný kop (tedy jak přímý, tak nepřímý) z vlastní (obranné) poloviny nesmíš nakopnout směrem na branku soupeře, ale musíš rozehrát cíleně některému spoluhráči. Při volném kopu musí být hráči soupeře nejméně 6 metrů od místa přestupku a tedy od míče.
     
  • Pokutový kop (nebo-li penalta) se kope ze vzdálenosti 8 metrů. (Pokud byste už hráli na velkou branku, tak z 11 metrů. To tě v každém případě čeká už v kategorii starších žáků.)
     
  • Rohový kop se kope ze vzdálenosti 16 metrů od bližší tyče branky – místo je označeno barevnou metou. Jen u něj nemáš čtvrtkruh jako u rohového praporku na velkém hřišti, takže musíš hrát přímo z brankové čáry. Pozor - rozehrání míče musí být vždy směrem k brance či ke středu hřiště, nesmíš kopnout jakoby zpátky podél pomezní čáry. Soupeř musí být před rozehráním minimálně 6 m od míče.

 

Další důležitosti:
 

  • Pozor – u mladších žáků už tě rozhodčí může vyloučit. Neukazují se ještě karty, ale vylučuje se slovně. Oslabíš tak svůj tým na celých 10 minut zápasu a pak už se navíc nesmíš vrátit na hřiště.
     
  • Zajímavůstkou je, že si můžete v případě potřeby – když vás bude málo - půjčit hráče od soupeře. Hlavní je, abyste si zahráli.
     
  • Protože hřiště většinou nemá přesně namalované lajny, ale vymezují ho jen mety, pokud není úplně jasné, že míč přešel plným objemem přes kteroukoliv čáru, hrej dál, dokud není pískáno. To platí i v situacích, kdy si myslíš, že někdo porušil pravidlo (ofsajd, faul) – nesmíš přestat hrát, protože tím můžeš znevýhodnit svůj tým a navíc vám rozhodčí může dát výhodu. Že se nemáš rozčilovat nebo cokoli komentovat, to určitě víš…
     
  • Je nejen slušností, ale i pravidlem, že po zápase se uprostřed hřiště sejdou a pozdraví všichni hráči, ale také trenéři. Kapitán by měl poděkovat podáním ruky také rozhodčímu.

 

Zakázaná hra

Platí samozřejmě všechno, co zakazují pravidla pro velký fotbal. Na některé raději upozorníme extra a navíc u mladších žáků existují jisté specialitky:

  1. Aby se víc kombinovalo a nehrálo na náhodu, nesmí brankář ani jiný hráč při kopu od branky, výkopu z ruky nebo při volném kopu ze svého pokutového území překopnout půlící čáru - míč musí dopadnout na vlastní polovinu hřiště nebo se míče musí dotknout na vlastní polovině jiný hráč dřív, než míč přejde přes půlící čáru. Při rozehrání míče rukou není brankář omezen – tedy pokud vyhazuje od brány, pak polovinu přehodit může.
    Když se tohle pravidlo poruší, píská se nepřímý volný kop z půlící čáry v místě, kde ji míč přešel. Jen připomeňme, že nepřímý volný kop nesmí skončit v brance (proto je nepřímý) a v tomto případě ani nesmí být nakopnut jen tak do skrumáže před branku soupeře, ale musí být rozehrán jako cílená přihrávka.
    Mimochodem: nepřímý volný kop ukazuje rozhodčí zvednutou jednou rukou – dřív měl ruku nahoře až do chvíle, kdy se po rozehrátí dotkl míče další hráč, nově ji může dát dolů už ve chvíli, kdy je jasné, že přímo z kopu gól nepadne.
    Rozhodčí může také uplatnit pravidlo o ponechání výhody ve hře soupeři, pokud se po porušení pravidla o zakázaném překopnutí půlící čáry míč dostane rovnou k soupeři a ten vyrazí do slibného útoku – na nás…

     
  2. Pokud se dotkne míče brankář rukou opětovně poté, co jej z rukou pustil, aniž by se mezitím někdo jiný míče dotkl, je tým potrestán nepřímým volným kopem z hranice pokutového území. Stejný trest následuje po chycení míče brankářem po přihrávce nohou – malé domů.
    Mimochodem: ve velkém fotbale nesmí brankář držet míč v ruce déle než 6 sekund. U mladších žáků toto pravidlo ještě neplatí, ale schválně tímto způsobem zdržovat brankář ani tak nesmí.

     
  3. Ve fotbale se nesmí hrát rukou (s výjimkou brankáře a vhazování). Kdy je ruka a kdy není? To je někdy těžké posoudit. Jasné je, že nesmíš rukou zahrát záměrně. Ruku ti odpískají, když nebude tvoje ruka u těla nebo v přirozeném pohybu (třeba při běhu), když tě míč trefí zblízka, když bude tvoje ruka v pohybu od těla nebo proti míči, když se budeš rukama jakoby schválně zvětšovat a také vždy, když bude tvoje ruka nad úrovní ramen.
     
  4. Dvojí dotek – při některých situacích porušíš pravidlo, pokud bys rozehrál a hned zahrál znova – když se dotkneš míče dvakrát, aniž by se ho mezitím dotkl někdo jiný. Jde o pokutový kop, po vhazování, při kopu od branky nebo při rohovém kopu.

 

Situace, které jsme ještě nezmínili
 

  1. Zahájení hry a los: před začátkem utkání si kapitáni losují o stranu nebo o míč (dřív se losovalo jen o volbu strany, vloni se toto pravidlo změnilo a kapitán si může vybrat i míč pro zahájení hry.)
     
  2. Při výkopu (ze středové čáry při zahájení nebo po gólu) musejí být hráči soupeře vzdáleni od míče 6 m na vlastní polovině hřiště.
     
  3. Občas se stanou situace, kdy rozhodčí z nějakého hráči nezaviněného důvodu přeruší hru. Může jít o zranění, druhý míč na hřišti nebo jiný „cizí vliv“, poškození míče či jiné součásti hřiště atd. Pak po vyřešení situace dochází ke specifickému navázání hry – míči rozhodčího. Dřív při míči rozhodčího byli hráči obou týmů, nově bylo pravidlo upraveno, takže rozhodčí dává míč rozhodčího vždy pro jednoho hráče týmu, který měl míč v držení než se hra přerušila. Pokud byl v tu chvíli míč v pokutovém území, pak jde o míč rozhodčího pro brankáře. Ostatní hráči musejí být v tu chvíli nejméně 4 metry od míče.
    Tip na férovou rozehrávku po míči rozhodčího: pokud by si po rozehrávce míč zasloužil spíše soupeř (například po zranění jeho hráče), předá rozehrávající hráč míč vhodným způsobem soupeři (nikoli tak, že vystřelí na jeho bránu…). Většinou následuje potlesk hráčů i diváků. I o tom je fotbal.
    J
     
  4. Ofsajd - k ofsajdu může dojít jen v prostoru mezi brankovou čarou a hranicí pokutového území (u velkého fotbalu je to celá soupeřova polovina).
    Co je to ofsajd? Stručně řečeno: do ofsajdu se dostaneš, když jsi ve chvíli přihrávky od svého spoluhráče blíž k bráně než poslední hráč soupeře i než míč. Pak to rozhodčí pískne a kope se nepřímý volný kop.
    Někdy je to jasné – vyběhneš směrem k soupeřově bráně, předběhneš všechny soupeřovy hráče, v tu chvíli dostaneš přihrávku – a konec – je to ofsajd. Pokud ta přihrávka přijde dřív, než předběhneš posledního, tak to ofsajd není. Pokud ti tvůj spoluhráč přihraje od brankové čáry soupeře a přihrává ti zpátky, pak to taky ofsajd není. Roli hraje i to, jestli ve svém postavení získáš proti soupeři výhodu anebo třeba nebráníš někomu ve hře. Těch situací kolem ofsajdu je více (kdy je a kdy není), postupně je všechny poznáš.

    Tip na fíglík: občas si hráči neuvědomují, že při vhazování pravidlo o ofsajdu neplatí – při vhazování tedy můžeš kamkoliv před soupeře a ofsajd to nebude. A to se dá někdy pěkně využít… .-)

 

A to by zatím stačilo. Tak hlavně hodně radosti ze hry a ať se ti daří.  J